Font Size

Cpanel

Cesta ku kvalitnej fotografii - 5. časť

Bohužiaľ celkom bežnou chybou sú tzv. zrastlice, keď dva predmety v celkom inej vzdialenosti sa na fotografii prekrývajú. Dokážu v horšom prípade aj rozosmiať publikum, čo obvykle nie je zámer (z hlavy vyrastá strom, v najhoršom prípade parohy v pozadí). Zrastlice sú dôsledkom nedôsledného nachádzania stanoviska na scéne a nevhodnej kompozícii fotografii. Vyvarujte sa ich teda!

Čítať ďalej...

Cesta ku kvalitnej fotografii - 4. časť

Kompozícia znamená poskladanie všetkých prvkov v obraze, aby celkom pôsobil vyvážene, prirodzene a lahodil ľudskému oku. Nie je to nič iného ako empiricky zistené pravidlá, ktoré už v dobe renesancie formulovali maliari a ktorému sa hovorí pravidlo tzv. „zlatého rezu“.

Čítať ďalej...

Cesta ku kvalitnej fotografii - 3. časť

Silným nástrojom fotografie je kontrast. Kontrast môže byť buď farebný, tonálny alebo obsahový. Zatiaľ čo farebný kontrast je založený na odlišne (často doplnkovej) farebnosti objektov, tonálny kontrast pracuje s jasom (kontrast svetla a tmy).

Čítať ďalej...

Cesta ku kvalitnej fotografii - 2. časť

V minulej časti sme popísali prvé dôležité pravidlo o maximálnej jednoduchosti fotografie vo vzťahu k jej veľkosti. Teraz budeme pokračovať ďalšími pravidlami:

Čítať ďalej...

Cesta ku kvalitnej fotografii - 1. časť

Fotografia je vizuálny sprostredkovateľ faktov. A sprostredkovateľ je to bohužiaľ veľmi nedokonalý. Priestorový 3D svet zobrazuje iba plošne (2D), oproti oku má veľmi obmedzený dynamický rozsah (rozsah jasu, ktorý je schopný zaznamenať), má obmedzené podanie farieb, nevonia ani nevydáva zvuky a v neposlednej miere je tragicky malá - nedokáže efektívne zobraziť sférické, periférne videnie oka, o možnosti prezrieť si celú scénu pohybom hlavy ani nehovorím!

Nachádzaš sa tu: Home Blog Škola fotografovania

 

           

 

 Created by Linda K. Bohušová & Webdesign by Joomlart.com 2014 © copyright

 

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank