Font Size

Cpanel

Ako sa pripraviť na portrétovanie?

Profesionálne fotografie v ateliériVieme ako to je. Každý by mal rád rovnako krásny profi portrét na webovej stránke ako hviezdy, alebo businessmani v časopisoch, ale netušíme ako na to. Prvé čo si poviete je, že ja na to nemám, nie som fotogenická/ký. Hneď na to si poviete, že profesionálneho fotografa si nemôžete dovoliť a do tretice si poviete, no veď v budúcnosti si také portréty urobiť dám, keď to budem potrebovať, teraz mi postačia tie, ktoré mi nafotil známy.

A teraz vám poodhalím z praxe ako to s tými portrétmi vlastne je.

 

 

 photo by: Lindia.sk

 

1.    Ja nie som fotogenická

Váš pocit:

-      toto je nesmierne silný pocit, ktorým väčšina ľudí ospravedlňuje strach z toho ako sa bude počas fotografovania tváriť, ako výsledne bude vyzerať, ako ich bude fotograf posudzovať a hodnotiť (studený pot na čele, strnulý výraz, búšenie niekde až v hlave a šialene zovreté pery..)

Fotograf:

-      môžem vás ubezpečiť, že fotograf sa na vás nezameriava a nikdy vás nesúdi, považuje vás iba za objekt, ktorý on musí uhniesť tak, aby na výslednej fotke zostal práve „ten“ správny okamih

-      fotograf vie presne ako sa cítite a behom chvíľky je po vašich starostiach, keď ste sa týždeň pred termínom v ateliéri klepali strachom ako hrozne a trápne budete vyzerať. :) Zaručujem vám, že strach z fotenia a „nefotogenickosti“ nestojí ani za minútu trápenia a to si vždy opakujte, keď sa pôjdete dávať fotiť k profesionálovi. V konečnom dôsledku fotky na ktorých nevyzeráte tak, ako si želáte idú jedným kliknutím do koša, takže strachovať sa už počas fotenia nad výrazmi, ktoré aj tak nikto nikdy neuvidí ak nevyšli, naozaj nemá zmysel. ;)

photo by: Lindia.sk

 

2.    Profesionálneho fotografa si nemôžem dovoliť

Váš pocit:

-      profi fotografi fotia iba riaditeľov firiem, celebrity a modelky, ja sa tak môžem dať nafotiť doma pri stene, alebo skočiť do toho jedného jediného minilabu, kde ma odfotia pri bielej stene za 3 minúty

Fotograf:

-      ďalšia zbytočná dilema. Fotograf je v podstate remeselník, ktorý pokiaľ nie je vyslovene orientovaný jedným smerom, fotí všetko čo mu príde do cesty a čo mu prináša obživu. Keby ste oslovili akéhokoľvek fotografa, aby vám dal cenovú ponuku na portrétovanie, tak by ste boli prekvapení, že tu nejde o žiadne závratné ceny. Ale samozrejme, netreba čakať ani to, že fotograf fotí zadarmo. Vždy treba do úvahy brať ako cenu techniky ktorou fotí, čas ktorý strávi s vami a čas ktorý venuje postprodukcii.

photo by: Lindia.sk

 

3.    Raz si ich dám nafotiť

Váš pocit:

-      teraz mi je aj tých xy eur veľa, nechám si urobiť portrét v budúcnosti, zatiaľ mi stačí aj portrét, ktorý mi urobil manžel/ka pri stene, alebo na záhrade

Fotograf:

-      podotýkam, že aj takéto fotografie môžu byť skvelé a vydariť sa. Fotografov je veľa, prečo by susedov syn, ktorého baví fotenie a má kvalitný fotoaparát neurobil zopár dobrých záberov, ale priznajme si, že šťastlivcov, ktorí takto majú vydarené profi portréty je oveľa menej ako tých, ktorí sa na svojich stránkach prezentujú fotkou nízkej kvality, s červenými očami a s ostrým tieňom na stene za nimi.

-      a druhá chyba je myslieť si, že raz keď to budem potrebovať, tak si nechám urobiť fotky... Kto sa už fotil vie, že prvotná fotka je polotovar, s ktorým sa ešte chvíľu pracuje a teda výsledok pri najlepšej vôli dostane tak o týždeň. Takže v čase keď od vás budú pýtať fotku médiá, alebo vaši príbuzní, vy opäť nebude stíhať zrealizovať termín fotenia a nakoniec použijete tú, ktorú vám niekto urobil doma pri tej bielej stene. Netreba preto váhať a keď je príležitosť, nebáť sa a ísť do toho, pretože ľudia sú akí sú a polovica úspechu je v dnešnej dobe aj vizuál cez ktorý komunikujete.

photo by: Lindia.sk

 

4.    A ako prebieha fotenie? Čo mám čakať a ako sa mám pripraviť?

Váš pocit:

-      fotograf je profesionál ako tvrdí, tak čokoľvek si na seba dám, alebo akokoľvek sa namaľujem, musí to vyzerať dobre

-      čo si mám vziať? Čo si len mám vziať? Čierne? Biele? Ako sa mám namaľovať?

Výsledok:

-      Áááááách, nejdem sa radšej fotiť!

Fotograf:

-      :))) žiadne strachy, postupne si to vysvetlíme:

 

Oblečenie: keďže vás bude vidieť na portréte iba do pol pása treba sa sústrediť iba na hornú polovicu tela. Neriešte topánky, ani nohavice (samozrejme môže sa stať že uprostred fotenia zatúžite aj po iných fotkách a potom pozor, aby vám to nepokazili zle skombinované nohavice, alebo topánky). Zbaľte si na portrétovanie aspoň 4 kusy oblečenia. Môžu to byť košele rôznych farieb, tričká so stojačikom, alebo blúzky. Niečo výrazné v oblasti krku – límček, šperk... Ženy by nemali zabudnúť na náušnice a muži pre zmenu na hodinky. Bez týchto detailov by bol portrét akýsi „chudobnejší“.

Vizáž: upravte si obočie a rovnako tak je dôležité upraviť ruky a nechty. Do ateliéru príďte namaľovaná presne tak, ako sa maľujete v bežný deň, alebo ako by ste sa upravili do divadla, ak sa bežne nemaľujete. Nezabudnite si so sebou zobrať tie isté šminky, aby si vás fotograf vedel pred fotením ešte dodatočne upraviť. A nezabudnite ani na púder, ktorým odstránite aj tie posledné nežiaduce lesky. :) Pozor: nechať sa príliš výrazne upraviť vizážistkou na portrétovanie, tým riskujete to, že vás klient na stretnutí nespozná a váš prekrásny portrét zavesený viditeľne na webstránke v časti kontakty vás bude v konečnom dôsledku iba otravovať. Riaďte sa heslom – vizáž upraviť do tej miery, aby ste to boli stále vy.

Vlasy: fotografia nie je 3-rozmerná a teda je jasné, že úspech majú účesy, ktoré je vidieť akoby aj spredu. So strohým chvostom toho veľa asi fotograf nevymyslí, voľte preto radšej vlasy zvlnené, alebo zdvihnuté do účesu s tým, že pozorne upravte časť nad čelom a každý účes dobre zafixujte. Nepriateľom portrétov sú tie malé divo lietajúce vlásky, ktoré sú síce rozkošné ráno a v žiare slnka, ale určite nie v prezentácii, vo vašom životopise, alebo na fotke medzi členmi vedenia. :)

Dobrá nálada: toto je rovnako dôležitá súčasť fotenia a každá vaša emócia bude viditeľná vo výslednej fotografii, takže si pred fotením namiesto strachov povedzte, že o nič iné nejde ako o hodinu zábavy a tak sa k tomu aj postavte. Portrétovanie to je spoločné dielo vás a fotografa. Urobte si z dňa strávenom v ateliéri zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať. :)

 

Linda Kisková Bohušová

photo by: Lindia.sk 

 

 

 

 

Nachádzaš sa tu: Home Blog Články Ako sa pripraviť na portrétovanie?

 

           

 

 Created by Linda K. Bohušová & Webdesign by Joomlart.com 2014 © copyright

 

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank